Filmy dokumentalne

Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim

Dokumentalny portret znanego wrocławskiego reżysera, twórcy kultowej trylogii o Kargulach i Pawlakach. Film jest próbą uchwycenia i opisania fenomenu twórczości Chęcińskiego na podstawie rozmów z jego współpracownikami, aktorami i przyjaciółmi, a także z nim samym. Reżyser w licznych rozmowach przywołał filmową historię Wrocławia, zdradził sekrety powstawania najlepszej polskiej komedii, a także przybliżył treść innych swoich dzieł. Na temat Sylwestra Chęcińskiego wypowiadają się m.in. Andrzej Wajda, Marek Kondrat, Andrzej Mularczyk, Zbigniew Zamachowski, Anna Dymna i Jan Nowicki.

 

Reżyseria: Jarosław Marszewski

Scenariusz: Jarosław Marszewski

Zdjęcia: Jarosław Siedlecki

Polska, 2011, 56 min.

Produkcja: mediabrigade dla TVP2

 

 

Gdzie się podziało 80 milionów?

Film dokumentalny, który powstał równolegle z fabułą Waldemara Krzystka pt. "80 milionów". Stanowi on ciekawe uzupełnienie filmowej fikcji. Bohaterowie dokumentu - zarówno ci sztandarowi, jak i mniej znani - opowiadają osobiste historie związane ze słynną akcją wrocławskiej "Solidarności". Podjęcie tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego tytułowych pieniędzy było jedyną skuteczną akcją zabezpieczenia związkowych pieniędzy przed władzą.

 

Reżyseria: Michał Rogalski

Scenariusz: Michał Rogalski

Zdjęcia: Wojciech Todorow, Kamil Płocki

Polska, 2011, 56 min.

Produkcja: mediabrigade

 

 

Urodzeni dla Rzeszy

W sanatorium w Połczynie-Zdroju (dawniej Bad Polzin) spotykają się osoby, które jako dzieci przebywały w tym budynku - podczas wojny mieścił się tu jeden z większych ośrodków organizacji Lebensborn. Obok osób z Polski, wyrwanych pod przymusem ze swoich rodzin i przekazanych do adopcji rodzinom niemieckim, są też i Niemcy, którzy z różnych powodów, często już w wieku niemowlęcym, zostali wciągnięci w tryby tej zbrodniczej organizacji. Pomimo różnych późniejszych kolei losu, osiągnięcia różnych pozycji społecznych i statusu materialnego, pomiędzy wszystkimi ofiarami tego upiornego pomysłu Heinricha Himmlera, wytwarza się jakaś szczególnie serdeczna więź, właściwa tylko ludziom, którzy w przeszłości wspólnie przeżyli tragedię.

 

Reżyseria: Kinga Wołoszyn-Świerk

Scenariusz: Kinga Wołoszyn-Świerk

Zdjęcia: Robert Sitek

Polska, 2011, 56 min.

Produkcja: mediabrigade

 

 

Agata i mnisi

Od siedmiu lat każde swoje wakacje dr Agata Turkiewicz poświęca na wyjazd do Katmandu, gdzie udziela mnichom i lokalnej ludności podstawowej pomocy stomatologicznej. Założona w 1989 roku przez Polaków BENCHEN MONASTERY FREE DENTAL CLINIC jest jedyną placówką medyczną w Nepalu, która oferuje darmową pomoc stomatologiczną - dla całej ludności tybetańskiej i nepalskiej. Co spowodowało, że osoba dobrze prosperująca w Polsce postanowiła porzucić możliwość zrobienia kariery i stabilizację finansową, by poświęcać się ludziom po drugiej stronie kuli ziemskiej, za nagrodę, jaką jest ich zdrowy uśmiech?

 

Reżyseria: Leiv Igor Devold

Scenariusz: Leiv Igor Devold

Zdjęcia: Radosław Ładczuk

Polska, 2009, 55 min.

Produkcja: mediabrigade dla PLANETE

 

 

Walet Pik

Tytułowy walet pik to we wróżbach karta głównego bohatera filmu, Sylwestra Ł. , wplątanego w ciąg przestępstw, które zaprowadziły go za kratki. Decydując się na wizytę u wróżki, bohater chce wierzyć, że wszystko ułoży się po jego myśli. Tymczasem oko kamery koncentruje się na potajemnych spotkaniach ukrywającego się Sylwestra Ł. z rodziną: żoną Joanną i czworgiem nieletnich dzieci - Julią, Sarą, Krystianem i Klaudiuszem. Sylwester Ł. ma na sumieniu wiele grzechów, ale otrzymał drugą szansę. Jeżeli dobrowolnie odda się w ręce sprawiedliwości, może liczyć na łagodny potraktowanie. Czy mężczyzna skorzysta z danej mu szansy?

 

Reżyseria: Jolanta Krysowata

Scenariusz: Jolanta Krysowata

Zdjęcia: Jaromir Krajewski, Paweł Mróz

Polska, 2008, 44 min.

Produkcja: mediabrigade dla TVP 1

 

 

Nigdy nie wrócisz do domu…

"Na co dzień apatyczny. Leży w łóżku, patrzy w sufit, uśmiecha się dziecinnie. Kontaktu z otoczeniem nie nawiązuje. Doprowadzony do nieprzytomności i poddany wstrząsom elektrycznym, kiedy odzyskuje przytomność, objawia nieopisany przestrach i tendencję do rozpaczliwej obrony przed jakimś niebezpieczeństwem, prowadzące aż do agresji. Na twarzy ma wyraz dzikości, bólu i strachu" - tak w 1952 roku lekarze opisywali stan psychiczny bosmanmata Stefana Półrula. Bosmanmat zdecydował się wstąpić wraz z kolegami do Polskiej Organizacji Podziemnej "Wolność". Nie było mu dane działać w nim długo: piątego grudnia 1951 roku został aresztowany. Nigdy już nie wrócił do domu żywy. Przez ponad pół wieku prawda o losie Stefana Półrula pozostawała nieznana, a jego rodzina żyła z piętnem krewnych zdrajcy ojczyzny.

 

Reżyseria: Jolanta Krysowata

Scenariusz: Jolanta Krysowata

Zdjęcia: Wojciech Todorow

Polska, 2008, 51 min.

Produkcja: mediabrigade dla TVP 1

 

 

Droga Krzyżowa – cykl reportaży

Dokumentalny cykl filmowy zrealizowany dla Redakcji Form Dokumentalnych TVP1 wg pomysłu Jolanty Krysowatej . Składa się na niego siedem przejmujących historii ("Haniebny wyrok", "Upadek", "Pomoc Szymona", "Chusta Weroniki", "Łzy", "Tajemnica śmierci", "Grób w skale") opowiadających ludzkie dramaty, a każda z nich odpowiada jednej stacji Drogi Krzyżowej. Nasi bohaterowie są zwyczajni. Na pierwsze strony gazet wyciągnęło ich tylko ich nieszczęście. Znikali z mediów wkrótce po tym, jak czyjeś inne nieszczęście zajęło ich miejsce. Co zrobili ze swoim życiem? Na co przekuli swoje nieszczęście? Jak znieśli wyrok? Czy powstali z upadku? Poszczególne odcinki zostały wyreżyserowane przez znakomitych młodych twórców: Jarosława Marszewskiego, Patricka Yokę, Igora Leiv Devolda, Marcina Koszałkę, Michał Rogalskiego, Piotra Wąsińskiego.

 

Reżyseria: Igor Leiv Devold, Jacek Jędrzejewicz, Marcin Koszałka, Michał Rogalski, Piotr Wąsiński, Patrick Yoka

Scenariusz: Igor Leiv Devold, Jacek Jędrzejewicz, Marcin Koszałka, Michał Rogalski, Piotr Wąsiński, Patrick Yoka

Zdjęcia: Filip Drożdż, Jacek Jędrzejewicz, Karina Kleszczewska, Piotr Sędzikowski, Wojciech Todorow

Polska, 2007, 7 x 25 min.

Produkcja: mediabrigade dla TVP 1

 

 

Martwe ciało

Autorski film jednego z najciekawszych polskich dokumentalistów i operatorów młodego pokolenia. Film jest zapisem wizyty w prosektorium i przeprowadzanej tam sekcji zwłok.

 

Reżyseria: Marcin Koszałka

Scenariusz: Marcin Koszałka

Zdjęcia: Marcin Koszałka

Polska, 2007, 23 min.

Produkcja: mediabrigade dla TVP 1

 

 

Ku...ku.. kukułcze jajo

Film opowiada o życiu niepełnosprawnego Gracjana, który mimo swojego kalectwa nie traci pogody ducha i prowadzi aktywny tryb życia. Wszystko odmienia się w momencie gdy osiemnastolatek zostaje porzucony przez własną matkę, która wyjeżdża z kraju i zakłada nową rodzinę, w której nie ma już miejsca dla Gracjana i jego brata. Po sprzedaży domu przez matkę, chłopcy trafiają do miejskiej noclegowni, której władze nie pozwalają braciom żyć w sposób, do którego się przyzwyczaili. Rekwirują chłopcom komputer, a Gracjanowi zabraniają przejażdżek na wózku po okolicy, należących do jego codziennego rytuału. Czy chłopcu uda się odnaleźć w nowej sytuacji?

 

Reżyseria: Paweł Popko

Scenariusz: Aleksandra Maślanka

Zdjęcia: Wojciech Todorow, Tomasz Sobański

Polska, 2006, 22 min.

Produkcja: mediabrigade dla TVP 1

 

 

Krzyczeliśmy: "Apartheid"

24 lutego 1990 roku, najcieplejszy zimowy dzień XX wieku we Wrocławiu. Zarazem gorący czas ustrojowego przełomu. W mieście nad Odrą odbywa się pokojowa demonstracja studiującej tu czarnoskórej młodzieży z okazji uwolnienia przez władze RPA legendarnego przywódcy Afrykańskiego Kongresu Narodowego - Nelsona Mandeli. Wtem pod trybuną pojawia się grupa młodych ludzi z wygolonymi głowami. Skinheadzi wznoszą rasistowskie okrzyki: "Apartheid!, Ku Klux Klan". Zaczęła się szamotanina z demonstrantami, doszło do bójki. W ruch poszły pięści i "glany". Wśród studentów i napastników byli poszkodowani, także ranni. Obecna na miejscu wydarzeń milicja nie reagowała. Funkcjonariusze biernie przypatrywali się zajściu. Autorom filmu udało się dotrzeć po latach do uczestników wrocławskich wydarzeń.

 

Reżyseria: Jarosław Marszewski

Scenariusz: Cezary Marszewski, Jarosław Marszewski, Jakub Michalak

Zdjęcia: Przemysław Kamiński

Polska, 2005, 24 min.

Produkcja: mediabrigade

Partnerzy