Dole i niedole "Małego czarodzieja"

Przygotowujemy się do realizacji nowego projektu fabularnego pod roboczym tytułem "Mały czarodziej". Tym razem będzie to film familijny adresowany do wszystkich widzów.  

Scenariusz filmu powstaje na motywach książki Janusza Korczaka "Kajtuś czarodziej". Fakt, że rok 2012 został uznany przez Sejm RP rokiem korczakowskim jest dodatkowym pretekstem, aby przypomnieć tę legendarną i niezwykle cenioną przez dzieci (i nie tylko) powieść. 

"Małego Czarodzieja" można potraktować jako polską odpowiedź na produkcje w rodzaju Harry'ego Pottera. Nasz bohater, dziewięcioletni Kajtuś, odkrywa pewnego dnia, że potrafi czarować. W przeciwieństwie do swojego angielskiego odpowiednika, Pottera, Kajtuś nie uczęszcza do Hogwartu, nie ma przyjaciół i wsparcia ze strony doświadczonych czarodziejów. Krótko mówiąc, jest pozostawiony sam sobie. Kajtuś na kartach książki stopniowo dojrzewa i uczy się ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny. Bo, jak odkrywa bohater, dar magii ma swoje dobre i złe strony. 

Film powstaje wspólnie z Instytutem Książki, który jest właścicielem praw autorskich do książki i zezwolił nam na adaptację. Swój akces zapowiedział też Polski Instytut Sztuki Filmowej, oceniając projekt (development) jako bardzo dobry i przekazując dotację na jego rozwój. Również Para Prezydencka Rzeczpospolitej Polskiej planuje objąć film patronatem honorowym, jako dzieła promującego wartości prorodzinne.

Reżyserem filmu jest Magdalena Łazarkiewicz. Zdjęcia chcemy rozpocząć pod koniec 2012 roku. 

O postępach w pracy nad filmem będziemy informować na bieżąco.